GOOD JOURNEY INNOVATIONS

Aktuálně z CROSSu

CROSS Zlín se zúčastnil prestižní konference ICWIM 8

ICWIM (International Conference on Weigh-In-Motion) je prestižní mezinárodní konference věnovaná oblasti vážení vozidel za jízdy, které se účastní světové špičky v tomto oboru. Akci pořádá asociace ISWIM se sídlem ve Švýcarsku, která sdružuje vývojáře, dopravní experty i výrobce silničních technologií. Po Dallasu, brazilském Foz do Iguaçu a dalších městech, hostila letošní již 8. ročník konference Praha. CROSS jako přední výrobce technologií pro vážení za jízdy u toho samozřejmě nemohl chybět.

 

V příjemném prostředí hotelu Olšanka se od 19. do 23. května se odehrávaly odborné přednášky a workshopy ze všech oblastí weigh-in-motion, od zkušeností z jednotlivých instalací, přes integraci do legislativy, až po správu a využití dat ze systémů WIM. Součástí hlavního programu byla i přednáška ředitele CROSSu Tomáše Juříka, který zde tak osobně představil čerstvě certifikovaný systém OptiWIM, který jako jediný na světě využívá k dynamickému vážení vozidel technologii optických vláken.

 

“Vážení vozidel za jízdy je již mnoho let dostupná technologie. V rámci České republiky ji provozujeme 15 let, navíc od roku 2011 jsme první zemí na světě, která ji může využívat pro tzv. přímé pokutování. Nicméně na její větší rozšíření v rámci naší silniční sítě ještě čekáme, ale věříme, že můžeme v blízké době následovat třeba sousední Maďarsko, kde náš systém využívá 150 WIM stanic, ” uvedl ředitel CROSSu Zlín Tomáš Juřík. Právě zlínský výrobce technologií pro silniční dopravu je držitelem patentované technologie dynamického vážení pomocí optických vláken.  

 

Při přejetí vozidla přes speciální senzory zabudované ve vozovce dojde k zatížení optického vlákna, což umožňuje zvážení vozidla v celé šířce vozovky nezávisle na okamžité pozici kola během přejezdu. O schopnostech zařízení se mohli návštěvníci sami přesvědčit přímo během doprovodného programu na stánku CROSSu.

 

Kromě vážení ve všech bodech vozovky nabízí OptiWIM ještě další nové funkce a přednosti. Senzory mohou kromě zatížení jednotlivých náprav získat i informace jako přítomnost dvojmontáže, údaje o šířce vozidla a například i detekovat podhuštěné pneumatiky. Nová technologie také nabízí nejvyšší možnou přesnost vážení. Přesnost OptiWIMu potvrzuje certifikát Českého metrologického institutu.

 

Nová technologie sklidila na konferenci zasloužený zájem. CROSS již eviduje poptávky z celého světa a zařízení by se tak mělo dostat do ostrého provozu ještě v tomto roce.

   

Všechny novinky
Chcete být informováni o všech novinkách v CROSSu? Přihlaste se k odběru newsletteru.