GOOD JOURNEY INNOVATIONS

Aktuálně z CROSSu

Díky CROSSu se z Olomouce stalo Smart city

V dubnu proběhlo úspěšné spuštění mobilní aplikace Chytrá Olomouc, kterou dodala zlínská firma CROSS. Aplikace je součástí projektu Dopravní řídící ústředna Olomouc, která byla spuštěna už v minulém roce.

 

Nová dopravní ústředna, která v Olomouci slouží od loňského září, přináší městu moderní a propracované řešení pro inteligentní řízení dopravy, na které je napojeno 42 stávajících světelných křižovatek a které do budoucna umožňuje připojit další dle potřeb města. Tyto světelné křižovatky jsou nyní z dopravní ústředny pomocí nejnovějších technologií nejen monitorovány, ale také řízeny, což umožňuje koordinovat provoz ve městě na základě aktuální dopravní situace včetně úpravy signálních plánů na semaforech dle aktuálních či mimořádných událostí. Díky tomuto systému je nyní možno na koordinovaných úsecích nastavit např. tak zvanou zelenou vlnu nebo umožnit preferenci hromadné dopravy a vozidel ISZ. 

 

V rámci dopravního centra byla také spuštěna otevřená Smart City platforma Invipo, pomocí které je možné propojit veškeré informace o dopravě včetně aktuální dostupnosti parkování na ulici i v uzavřených parkovištích. Výhledově pak bude doplněna o informace o dojezdových časech v rámci města a do budoucna se počítá s další integrací na zbylé oblasti veřejného života. Už nyní můžete na webových stránkách chytra.olomouc.eu nebo v aplikaci Chytrá Olomouc, která je volně ke stažení pro operační systémy Android a iOS, sledovat stav obsazenosti na šesti největších parkovištích v Olomouci a dopravní situaci ve městě.  Statistiky o dopravě jsou zpracovány do přehledných grafů, dále je možné třeba najít informace o aktuálních uzavírkách nebo dopravních nehodách. Každý řidič projíždějící Olomoucí si nyní může svou trasu díky aplikaci lépe naplánovat a ušetřit spoustu času mimo dopravní zácpy či při hledání volného místa na obsazených parkovištích.

 

Chytrá Olomouc využívá digitální propojení mezi jednotlivými moduly, díky kterým je možné reagovat a zkvalitňovat služby v reálném čase. Do budoucna v Olomouci připravují další rozšíření systému o rozmístění detektorů pro monitorování aktuálních intenzit dopravy ve městě na více míst, než je tomu doposud, monitorování zbývajících parkovacích míst a osazení proměnlivými dopravními značeními, které pomohou řidičům lépe reagovat na aktuální situace po cestě i v případech, kdy nebudou moci využít mobilní nebo jiné aplikace.

 

„Na základě zkušenosti můžeme říct, že výhody našeho systému nepocítí pouze řidiči, ale budou se dotýkat všech občanů města Olomouce i díky tomu, že aplikaci dokážeme připravit na míru každému městu či obci dle jejich vlastních požadavků“, říká manažer projektu Ing. Ivo Gajdošík. Algoritmy, které pracují s daty a ihned spouští propracované scénáře přinášejí nespočet možností, jak zlepšovat kvalitu života obyvatel ve všech typech měst, což v budoucnu pocítí právě i občané Olomouce.

Všechny novinky
Chcete být informováni o všech novinkách v CROSSu? Přihlaste se k odběru newsletteru.