GOOD JOURNEY INNOVATIONS

Aktuálně z CROSSu

Žilina jako první na Slovensku zavádí v dopravě preferenci všech svých vozů MHD

Nedávno dokončený projekt má pomoci všem vozidlům MHD při dodržování časů jízdních řádů po celý den nezávisle na dopravní situaci. CROSS Zlín se na projektu podílel dodáním řadičů a detekce na křižovatkách, návrhem síťové infrastruktury a také implementací dopravní ústředny do celého systému.

 

Žilina se jako téměř všechna větší města potýká s náporem osobní automobilové dopravy. Infrastruktura města často nezvládala dopravní zatížení a vznikaly kolony, ve kterých uvízly i vozy MHD. Cílem projektu Preferencia vozidiel verejnej osobnej dopravy na svetelne riadených križovatkách v meste Žilina je zajistit, aby žilinské trolejbusy a autobusy byly schopny dodržovat časy jízdních řádů a přijížděly na zastávky ve správném pořadí i intervalech, bez ohledu na dopravní situaci ve městě.

 

Základ systému tvoří nové řadiče na 9 křižovatkách a 84 palubních jednotek, které jsou umístěny ve vozidlech MHD. Tyto jednotky s řadiči obousměrně bezdrátově komunikují, a pokud se vozidlo MHD přiblíží ke křižovatce, systém buď prodlouží interval zelené, nebo naopak řidiči vyšle signál, že může počkat v zastávce, aby zbytečně nestál na červenou. Křižovatky byly zároveň doplněny kamerami, díky kterým mohou mít dispečeři přehled o celé situaci v reálném čase.

 

V případě, že do křižovatky vjíždí současně dvě vozidla MHD, řadič upřednostní meškající spoj nebo vozidlo s nastavenou prioritou průjezdu. “Plynulost průjezdu vozidel MHD světelnými křižovatkami nám přinese kromě optimalizace jízdního řádu také úsporu pohonných hmot, protože vozidla se nemusí tak často a zbytečně rozjíždět. Šetříme tak nejen čas a peníze, ale i životní prostředí,” vysvětlil na tiskové konferenci ke spuštění projektu ředitel DPMŽ Ján Barienčík.

 

Součástí projektu je i mobilní aplikace a webová platforma Invipo https://smart.zilina.sk, která nabízí veřejnosti celou řadu informací, například jízdní řády, skutečnou polohu vozidel MHD, záběry z kamer a další informace o dopravě v Žilině. Investici v celkové výši necelých 2 milionů eur financovalo město Žilina prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, dotace z Evropské unie pokryla 85 % nákladů

Všechny novinky
Chcete být informováni o všech novinkách v CROSSu? Přihlaste se k odběru newsletteru.