GOOD JOURNEY INNOVATIONS

Aktuálně z CROSSu

Kde je na silnicích nejchladněji a kde nejvíce fouká?

Podívejte se na největší zajímavosti z našich meteostanic, které jsme připravili u příležitosti Světového dne meteorologie.

Systém silniční meteorologie v Česku je jeden z nejpokročilejších na světě a pořád se vyvíjí:

V Česku je přes 560 speciálních meteorologických stanic, které hlídají aktuální stav vozovky a poskytují důležitá data.

Během poslední meteorologické zimy tyto stanice vygenerovaly 18 885 889 záznamů o naměřených meteorologických datech, to je v průměru 34 tisíc záznamů z každé stanice. Přitom interval obvolávání stanic se pohybuje u různých stanic mezi 1 a 10 minutami.

Celá síť meteostanic je napojena na systém METIS, který vyvinula firma CROSS Zlín.

Správcům komunikací poskytujeme nejen přehled o aktuálním stavu více jak 21 000 km silnic, ale predikujeme také budoucí vývoj.  Pomáháme tak zimní údržbu efektivně plánovat.

Jaké zajímavosti jsme mimo jiné naměřili?

Jedním z nejchladnějších dní letošní zimy byl 5. únor, kdy byla např. na stanici I/4 Strážný na Šumavě v 6:30 ráno naměřena teplota vzduchu -20,8 °C. Po jasné noci a takto mrazivém ránu pak po východu Slunce stanice zaznamenala vzestup teploty vzduchu až na -1,6 °C.

Nejdrsnější počasí bývá i na dvou silničních meteostanicích, které jsou v Česku v nadmořské výšce nad 1000 metrů – ta nejvýše položená u Božího Daru (1040 m n. m.) a druhá v pořadí na Červenohorském sedle (1002 m n. m.). Obě lokality jsou pod drobnohledem jak vzhledem ke kritickým povětrnostním podmínkám, tak i z důvodu velké návštěvnosti přilehlých zimních středisek. Z pohledu správce komunikací se tak jedná o úseky silnic I. třídy s mimořádnou náročností zimní údržby. Například na Červenohorském sedle byla teplota vzduchu pod nulou 81 % času.

Boží Dar je i relativně větrnou lokalitou. Největrnějším dnem v této zimě byl 14. leden s průměrnou rychlostí větru 9,1 m/s. Čerstvý vítr foukal prakticky nepřetržitě celý den a v nárazech byl přirozeně ještě silnější.

Nad meteorologickými daty lze donekonečna hledat z tepla kanceláře rozličné statistiky, v případě silničních meteostanic však údaje slouží v první řadě a především operativnímu řízení zimní údržby silnic. Dispečeři i řidiči sypačů nemají snadnou úlohu, a tak bychom chtěli při světovém meteorologickém dni připomenout i jejich významnou a často nedoceněnou roli při zajištění bezpečné sjízdnosti silnic, ať už jedeme na zimní dovolenou do hor nebo jen ráno do práce.

 

Všechny novinky
Chcete být informováni o všech novinkách v CROSSu? Přihlaste se k odběru newsletteru.