GOOD JOURNEY INNOVATIONS

Aktuálně z CROSSu

Novinky z konference SIRWEC

Na letošní mezinárodní konferenci silniční meteorologie SIRWEC, která se konala na začátku června ve slovenské Smolenici, byly představeny novinky, které brzy zvýší bezpečnost na silnicích. Jednou z těch největších byla inovovaná silniční kamera 2DRoad od švédské firmy MetSense, která jako jediná monitoruje celou šířku vozovky, či nová meteorologická řídící jednotka CrossMet.

 

Spolehlivá data a kompletní přehled o stavu vozovky

O kameru 2DRoad byl na konferenci velký zájem, tato inovativní meteorologická kamera dokáže naskenovat oblast o rozloze až 6x6 metrů s rozlišením na 4096 bodů. Spolehlivě tak určí stav vozovky v celé její šířce pomocí sedmi různých kategorií od mokra, přes sníh a břečku, až po různé druhy náledí. Díky tisícům snímacích bodů je navíc možné odhalit, kde je pohyb na vozovce nejrizikovější, ať již jde o krajnice, střed vozovky nebo prohlubně ve vyjetých kolejích. Takový pohled na vozovku je mnohem efektivnější a přesnější a ocení jej především údržba silnic.

 

První instalace v České republice

Na slovenské konferenci se debatovalo o meteorologických senzorech, o řízení silničního provozu, o pokrocích v předpovědi počasí pro silnice, o nových přístupech v silničních meteorologických systémech, zimní údržbě a dalších tématech. Technologii 2DRoad zde představila švédská společnost MetSense. “V České republice máme v současnosti hned tři instalace a jejich výsledky předčily očekávání. 2DRoad dokáže mimo jiné odhalit i tak zvaný černý led, který představuje pro řidiče největší nebezpečí,” uvedl Jörgen Bogren ze společnosti MetSense.

Inovovaný vzhled i software

Přestože kamera 2DRoad byla představena již dříve, dočkala se v letošním roce podstatných změn. Kromě redesignu došlo i k vylepšení softwaru. Velkou výhodou tohoto řešení je, že data jsou zpracovávána v cloudu mimo zařízení a algoritmus vyhodnocování tak může být neustále vylepšován a aktualizován nezávisle na meteorologické kameře. Výhradní zastoupení v regionu střední Evropy k instalaci a provozování této hi-tech meteorologické kamery zajišťuje firma CROSS Zlín.

Nová meteorologická řídící jednotka

Firma CROSS na konferenci SIRWEC prezentovala svou novou řídící jednotku a datalogger s názvem CrossMet V4. Jedná se o klíčovou část silniční meteorologické stanice, která zajišťuje zpracování dat z připojených senzorů pro potřeby zimní údržby komunikací, včetně vydávání včasných varování před nebezpečnými situacemi jako například námraza, intenzivní srážky, mlha nebo silný vítr. Její velkou výhodou je, že funguje na otevřené platformě, tudíž je nezávislá na technologii měření meteorologických dat a je kompatibilní se senzory různých výrobců.

Propracovaný český systém zimní údržby 

Pro vizualizaci a sledování meteorologických dat pak slouží unikátní online informační systém METIS 4 a jeho přídavné moduly rovněž vyvinuté zlínskou firmou CROSS. Právě Česká republika, která tento systém používá již od roku 2003, patří ke světové špičce v oboru. Na mezinárodní konferenci SIRWEC byla prezentována případová studie právě z Česka, kde systém METIS vyhodnocuje data z 600 meteorologických stanic a 500 kamer. 

Všechny novinky
Chcete být informováni o všech novinkách v CROSSu? Přihlaste se k odběru newsletteru.