GOOD JOURNEY INNOVATIONS

Aktuálně z CROSSu

Revoluce v dopravě: V tureckém Izmiru je zapojeno přes 3000 chytrých zařízení

V současné době společnosti CROSS Zlín a AŽD Praha finalizují komplexní ITS projekt v tureckém Izmiru. Tato metropole s téměř 4 miliony obyvateli je třetím největším městem v Turecku a je rovněž důležitým správním střediskem stejnojmenné provincie. Dnešní Izmir je velice moderní a to také díky investicím do uceleného balíku chytrých technologií především v oblasti dopravy, které usnadňují život jejich obyvatelům i návštěvníkům města.

Ve městě bylo připojeno přes 3000 chytrých zařízení, celý systém je řízen a spravován v nepřetržitém režimu 24 hodin denně ze zcela nového moderního řídícího centra. Na jedné z největších videostěn čítající 24 laserových panelů, každý o velikosti 70“, běží vedle kamerových systémů také dopravně-řídící centrála CROSS eDaptiva pro více jak 400 křižovatek a především pak Smart city platforma Invipo, která zajištuje komunikaci a interakci se všemi chytrými technologiemi ve městě.

 

ITS projekt Izmir mimo jiné zahrnuje:

 

Plně adaptivní systém dopravy, který výrazně zlepšil průjezd městem. Přes 400 řadičů RS 4S řídí křižovatky ve městě, tento systém je doplněn o 209 sčítačů dopravy a 110 kamer typu CCTV pro video monitoring dopravy. Celý systém je nastaven pro preferenci MHD, záchranných a zdravotních složek, do kterého je momentálně zapojeno 1500 autobusů, 164 hasičských vozů a 100 sanitek. Celkem 163 zařízení detekuje průjezdy na červenou, resp. dohlíží na dodržování předpisů. 

Parkování ve městě je nyní organizovanější díky instalaci 2000 parkovacích puků pro monitoring obsazenosti parkovacích míst na ulicích v centru města, integraci 107 tzv. bollardů (vyjíždějících sloupků) pro pěší zóny a 17 parkovacích garáží do systému Invipo. Řidiči jsou o parkovací kapacitě informováni pomocí více než 50 nových informačních tabulí. Navíc je ve městě naistalováno 116 unikátních zařízení Pavis pro automatickou detekci nepovoleného stání a parkování na problémových místech.

Pro vyšší bezpečnost na silnicích i ve městě jsou vedle kamerového systému a detekce průjezdu na červenou instalovány také zařízení pro měření překročení povolené rychlosti či povolené maximální výšky vozidla. 

Propracovaný informační systém umožňuje díky 108 variabilním proměnlivým tabulím VMS poskytovat řidičům a návštěvníkům aktuální data z dopravy, např. o dojezdových časech či nehodách a uzavírkách, ale také zobrazovat aktuální stav počasí z 30 meteorologických stanic a informovat občany třeba o jízdním řádu a nadcházejících odjezdech městského trajektu.

Celý systém generuje velké množství statistických dat, která jsou využívána ke zlepšení fungování města a úspoře nákladů. Město Izmir je dobrým příkladem, jak v praxi může fungovat Smart City na konceptu Big Data.

Více na: www.itsizmir.com

Všechny novinky
Chcete být informováni o všech novinkách v CROSSu? Přihlaste se k odběru newsletteru.