GOOD JOURNEY INNOVATIONS

Aktuálně z CROSSu

Přetížená vozidla váží pomocí optického senzoru. Unikátní technologie získala certifikát

Náročné testování nového produktu OptiWIM má za sebou CROSS Zlín, výrobce a dodavatel technologií pro silniční dopravu. Jeho patentovaná technologie dynamického vážení pomocí optických vláken získala typový certifikát.

 

Udělení certifikátu předcházelo testování třemi samostatnými zkouškami. První simulovala zátěž v běžném provozu. Za tímto účelem byla připravena pilotní instalace na dálnici D1 u Kroměříže. Přes senzory zabudované do hliníkové konzoly v povrchu vozovky několik dní přejížděly automobily s různou rychlostí a hmotností, přičemž naměřená hmotnostní odchylka musela být v dané toleranci do 5 % v porovnání s výsledky z certifikovaných mobilních vah, které běžně používá Policie ČR nebo Celní správa. Druhá část testování probíhala ve specializované zkušebně, kde se měřila elektromagnetická kompatibilita (EMC) rozvaděče a celého zařízení. Testování bylo zakončeno teplotními zkouškami, které probíhaly ve speciální komoře s nastavitelnou teplotou od -40°C do 80°C. V celém teplotním rozsahu byla testována funkčnost systému. “Testování bylo velice náročné pro všechny zúčastněné. V komoře se například pohybovali pracovníci ve speciálních kombinézách a přikládali certifikovaná závaží postupně na celou délku konzoly. Jen tento proces probíhal déle než týden,” popisuje Vladimír Kašík, produktový manažer CROSS Zlín.

 

Získaný certifikát je platný v Evropské unii. OptiWIM je díky němu klasifikován jako ověřené měřící zařízení. “Samozřejmě při vložení senzorů do vozovky musíme dbát na parametry vozovky, musíme zkontrolovat zvlnění vrchní vrstvy asfaltu nebo jeho případné praskliny a po instalaci se systém na místě pro požadovanou přesnost musí zkalibrovat. V případě, že se investor rozhodne využít systém k automatickému pokutování, provede verifikaci i Český metrologický institut,” dodal Vladimír Kašík.

 

Certifikovaný OptiWIM byl oficiálně představen na letošní mezinárodní konferenci ISWIM, první ocenění ale získal již o rok dříve na největším světovém veletrhu Intertraffic v Amsterdamu, kde získal první místo (Innovation Award) v kategorii dopravní infrastruktura. “V rámci vývoje OptiWIMu probíhalo dlouhodobé interní testování a jeho výsledky byly natolik přesvědčivé, že věříme, že optická vlákna v budoucnosti plně nahradí dnes rozšířené technologie dynamického vážení pomocí piezo-polymerových nebo křemíkových senzorů,” uvedl ředitel společnosti CROSS Tomáš Juřík. Životnost senzoru je odhadována na dobu 10 let. CROSS již eviduje veliký zájem o tento nový produkt z celé řady zemí. Aktuálně probíhá validace systému na dalších 5 stanovištích, ostré instalace by měly proběhnout v zimě letošního roku. 

Všechny novinky
Chcete být informováni o všech novinkách v CROSSu? Přihlaste se k odběru newsletteru.